هفت فعالیت بدن در هنگام خواب

  • از

خواب یکی از مهم ترین و اثرگذارترین مسائل بر سلامت روح و جسم هر موجود زنده است. باید تمام عوامل مزاحم و مختل کننده فرآیند خواب که سبب دیدن رویاهای بد و استرس زا می شوند، رفع گردند تا سطح سلامت بدن و در نتیجه سطح کیفیت زندگی ارتقا یابد. در طول خواب اتفاقات جالبی نیز در بدن رخ می دهد. هفت فعالیت بدن در هنگام خواب را با هم بررسی می کنیم.

کاهش دمای بدن

قبل از به خواب رفتن، دمای مرکزی بدن شروع به کاهش می کند. درجه حرارت بدن حدود ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد به پایین ترین حد خود می رسد. بنابراین بهتر است در صورت نیاز، قبل از خواب دمای اتاق را کمی افزایش دهید.

کاهش وزن

در طول شب از طریق تعریق و تنفس، آب بدن کاهش می یابد. این اتفاق در طول روز نیز رخ می دهد، اما به دلیل اینکه در روز نوشیدنی و مواد خوراکی مصرف می کنیم وزن بدن کاهش نمی یابد. خواب می تواند حتی جای برخی ورزش ها و رژیم های غذایی را تا حدودی بگیرد.
حداقل هفت تا هشت ساعت خواب شبانه منجر به آب شدن چربی های شکم می شود.

بلندتر شدن قد

دیسک های ستون فقرات که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ها قرار دارند، آب مصرف کرده و بزرگ تر می شوند، زیرا وزن بدن نمی تواند بر آن ها فشار وارد کند، مثلا هنگام ایستادن.

اگر از تشک سفت استفاده می کنید، به پهلو و مانند یک جنین بخوابید .

این کار باعث می شود فشار بر روی دیسک های ستون فقرات کاهش یافته و بلند قدتر شوید.

کاهش فشار خون و ضربان قلب

در هنگام خواب، بدن دیگر نیازی به کار و فعالیت شدید ندارد. بنابراین میزان پمپاژ قلب و ارسال خون به اندام ها نیز کاهش می یابد. فشار خون نیز به همین ترتیب کاهش خواهد یافت.

به همین دلیل است که افراد مبتلا به فشار خون بالا باید حداقل هفت ساعت در طول شب بخوابند. این کار خطر بروز بیماری های قلبی در آنها را کاهش می دهد.

حرکت کششی و ناگهانی چشم ها

در طول خواب رِم (آخرین مرحله از خواب) چشم ها به طور سریع به چپ و راست حرکت می کنند.
منظور از REM حرکات سریع چشمی است که از زیر پلک ها قابل رویت می باشد.

اسپاسم بدن

بیش از ۷۰ درصد افراد، حرکت تند و ناگهانی سراسر بدن در شروع خواب را تجربه کرده اند که البته امری طبیعی است. برخی از کارشناسان معتقدند این فرایند ناشی از اضطراب و نامنظم بودن خواب است، اما بسیاری دیگر معتقدند اسپاسم (گرفتگی) بدن در شروع خواب، کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر می باشد.

افزایش تولید کلاژن پوست

کلاژن یک نوع پروتئین است که به پوست و عروق خونی خاصیت ارتجاعی می بخشد. در هنگام خواب که ناشتا هستیم، هورمون رشد آزاد می شود که تحریک کننده تولید کلاژن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *