نسخه های طب سنتی برای کمبود ویتامین D

  • از
کمبود ویتامین D

علائم شایع کمبود ویتامین D شامل بی‌حوصلگی، احساس ضعف و زود خسته‌شدن، دردهای استخوانی، تیرگی پوست، تعریق زیاد سر، مشکلات روده‌ای و… است. با این حال متأسفانه امروزه کمبود ویتامین D3 در ایران و جهان بسیار شایع است.

علل کمبود ویتامین d ( ویتامین دی ):

سن بالای ۵۰ سال، چاقی و دور بودن از نور آفتاب از مهم‌ترین علل ایجاد کمبود ویتامین D است ولی شیوع آن در میان زنان, مردان و سنین مختلف بالا و قابل‌توجه است و  آمارها نشان میدهد که حدود ۸۰% افراد دچار کمبود ویتامین d هستند.

مقدار ویتامین d مورد نیاز :

میزان نیاز یک فرد بزرگسال در حدود ۸۰۰ واحد بین المللی است. این مقدار معمولاً از طریق غذا تأمین نخواهد شد. اگر در حدود ۲۰۰ واحد از این نیاز از طریق غذا تأمین شود، حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد باقی می بایست از طریق مکمل تأمین شود.

معمولاً اخیرا ویتامین دی در چکاب های روتین اضافه شده و مورد سنجش قرار می گیرد. اگر حد سرمی در حد نرمال وجود نداشت می توان از داروهای موجود در بازار استفاده کرد.

نکته مهم اینکه ویتامین های محلول در چربی ممکن است علائمی مانند مسمومیت در فرد ایجاد کنند. مقدار بین المللی ۸۰۰واحد، معادل با یک ۵۰.۰۰۰ واحد در بازه زمانی یک یا دو هفته یا در ماه در میان می باشد.

علائم کمبود ویتامین d :

علائم شایع کمبود ویتامینD شامل بی‌حوصلگی، احساس ضعف و زود خسته‌شدن، دردهای استخوانی، تیرگی پوست، تعریق زیاد سر، مشکلات روده‌ای و… است که البته هیچ‌یک تشخیص قطعی به دست نمی‌دهند.

منابع ویتامین d و درمان کمبود ویتامین d:

مهم‌ترین و مفیدترین روش جبران این کمبود ویتامین D3 این است که روزانه پوست بدن خود را در معرض نور جان‌بخش خورشید قرار دهیم چون این ویتامین کمتر با تغذیه تأمین می‌شود.

اما خوب است بدانیم که زرده تخم‌مرغ، لبنیات (به‌ویژه کره و خامه)، ماهی‌ها (به‌ویژه آزاد، تُن، کولی و حلوا)، جگر و برخی غلات از منابع ویتامین D هستند که با مشورت پزشک افراد می‌توانند به‌فراخور در رژیم غذایی خود قرار دهند.
نکته مهم برای رفع کمبود ویتامین D3 این است که افراد روزانه از نور آفتاب، بهره ببرند.

ناصر رضایی‌پور؛ دستیار دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه شاهد

دکتر سوده رازقی، دکترای تغذیه و رژیم درمانی ، عضو هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
منبع: تسنیم و رادیو سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *