هزینه ۲۰ تا ۵۰ میلیونی درمان سل مقاوم به درمان

سل مقاوم به درمان

معاون بهداشت اعلام کرد وزارت بهداشت برای ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در حاشیه شهرها نظام بهداشتی و درمانی ایجاد کرده و تنها وزارتخانه‌ای است که آنها را به رسمیت شناخته است.

دکتر علی اکبر سیاری در همایش روز ملی مبارزه با سل در ستاد وزارت بهداشت با بیان این مطلب، گفت: یکی از برنامه هایی که وزارت بهداشت برای حاشیه نشینان کشور انجام می دهد درمان رایگان سل است.

وی افزود: خوشبختانه آمار سل در ایران به نسبت جهانی بسیار کم است ولی این دلیل نمی شود که بگوییم در این زمینه هنوز کاری نداریم.

معاون بهداشت افزود: آمار جهانی ابتلا به سل ۱۴۲ نفر در هز ۱۰۰ هزار نفر و ۱۱۶ نفر در هز ۱۰۰ هزار نفر در منطقهEMROاست که در ایران این رقم ۱۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است.

وی افزود: سل قابل کنترل است چون راه ها و زنجیرۀ انتقال، تشخیص و درمان آن وجود دارد. یکی از اهداف توسعه پایدار در جوامع پایان دادن به اپیدمی سل است.

دکتر سیاری بیان کرد: در این خصوص سه هدف عمده تعریف شده که کاهش ۹۵ درصدی موارد مرگ تا سال ۲۰۳۰ نسبت به سال ۲۰۱۵ یکی از این اهداف است.

وی دو هدف دیگر را کاهش ۹۰ درصدی موارد ابتلا و به صفر رسیدن هزینه های کمرشکن درمان سل تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرد و گفت: خطر ابتلا به سل در چند گروه اعم از سالمندان، دیابتی ها و بیماران اچ آی وی مثبت بیش از دیگران است. در سالمندان این خطر ۵ برابر و خطر مرگ دو برابر، در دیابتی ها خطر ابتلا ۴ برابر و خطر مرگ در بیماران ایدزی هنگام ابتلا به سل سه برابر است.

معاون بهداشت تصریح کرد: هر یک مورد سل مقاوم به درمان بسیار پر هزینه است. چون درمان سل معمولی ۴۵۰ هزار تومان هزینه دارد ولی درمان سل مقاوم به درمان بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان هزینه در بردارد.

دکتر سیاری گفت: سل معمولی سرپایی درمان می شود ولی برای سل مقاوم باید بیمار ۶ ماه تا یکسال بستری شود.

وی افزود: ما باید طبق تعهد تا ۱۵ سال دیگر به سل خاتمه دهیم اما همچنان با خطر مهاجرت به عنوان یکی از راه های تهدید مواجه هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *