تقویت عضلات ستون فقرات با ۶ روش موثر!

ستون فقرات

ورزش کردن یکی از کارآمدترین و موثرترین روش‌های پیشگیری و درمان کمر درد مزمن یا عود کننده است.

در این میان، تقویت کمر و عضله های نگه دارنده‌ ستون فقرات با انجام نرمش ‌های معین از بروز کمر درد پیشگیری می‌ کند، درد را کاهش می ‌دهد و حتی در برخی موارد درمان قطعی درد کمر را به ارمغان می ‌آورد.

در اینجا سالم ترین گام ها برای تقویت عضلات کمر و ستون فقرات معرفی شده است:

انجام ورزش های تحمل کننده وزن: ورزش‌ های استقامتی به حفظ توده استخوانی کمک کرده و به نوبه خود ممکن است به جلوگیری از پوکی استخوان و شکستگی ‌های متراکم ناشی از آنکه می ‌تواند منجر به ایجاد قوز و خمیدگی در پشت شود، کمک کند. هرگونه فعالیت ورزشی که بر خلاف نیروی جاذبه انجام می‌ شود، نظیر دویدن، وزنه برداری، پیاده روی و بالا رفتن از پله‌ها به طور بالقوه می‌ تواند موجب استخوان سازی شود. ورزش کردن همچنین موجب افزایش حجم ماهیچه‌ ها می ‌شود و تقویت ماهیچه‌ ها خود به محافظت از استخوان‌ ها در برابر آسیب ‌ها کمک می‌ کند و قدرت، چالاکی و انعطاف ‌پذیری آنها را بهبود می ‌بخشد.

توجه به وضعیت نشستن: در اغلب محیط های کاری، کار در وضعیت نشسته بخش ثابتی از کار بوده که می تواند در صورت انجام حرکات نادرست در دراز مدت بر سلامتی اثرات نامطلوبی بر جا گذاشته و موجب انواع بیماری ها و امراض ناشی از کار گردد. یک جایگاه کار مناسب باید این امکان را فراهم سازد تا شما بتوانید در یک وضعیت بدنی متعادل بنشینید. از جایگاه کاری که مهره های ستون فقرات در حالت ایستاده و یا نشسته، به طور صحیح و صاف قرار می گیرد استفاده کنید. از جایگاه کاری استفاده کنید که این امکان را فراهم می سازد تا مهره های ستون فقرات، به طور آزاد و راحت حرکت کرده و به آسانی خم و راست شوند.

پیاده روی مستمر: پیاده روی در میان ورزش های هوازی منجر به تقویت ماهیچه ها، افزایش انعطاف پذیری و تقویت ساختار استخوان ها می شود. پیاده روی خود راهی برای کاهش دردهای کمر و جلوگیری از آسیب های ستون فقرات می شود.

اجتناب از سیگار کشیدن: مصرف دخانیات با کاهش تراکم استخوان ‌ها در ارتباط است و به خوبی روشن است که سیگار کشیدن خطر شکستگی را افزایش می ‌دهد.

رژیم غذایی متعادل: دریافت کلسیم به میزان ۱۲۰۰ میلی گرم در روز عمدتا از طریق غذا را هدف قرار دهید. اگر شما نیاز بدنتان به کلسیم را تامین نکنید، بدن شما به این حالت با برداشت کلسیم از استخوان ‌ها واکنش نشان می ‌دهد. علاوه بر این، بنیاد ملی پوکی استخوان آمریکا مصرف ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین دی در روز را برای سلامت استخوان ‌ها توصیه می‌ کند. ضمنا دریافت مواد غذایی سرشار از پروتئین به تقویت و انعطاف پذیری عضلات کمک می کند.

ماساژ درمانی: این درمان مزایای زیادی برای سلامت ستون فقرات و حتی آسیب های این ناحیه از بدن دارد. ماساژ درمانی به بهبود گردش خون و افزایش دامنه حرکتی شود. ماساژ درمانی در کوتاه مدت منجر به تسکین عضلات آسیب دیده و درد ناشی از آنها و افزایش بهبود خواب خواهد شد.

منبع: www.activebeat.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *