۵ ماده غذایی برای کاهش کلسترول

کاهش کلسترول

سطح کلسترول بدن شما می تواند در مورد سلامت قلب و سلامت عمومی بدن اطلاعاتی بدهد. از آنجا که داشتن کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر می کند، این مهم است که برای پیشگیری و درمان آن گام های موثر بردارید.

اگرچه یک آزمایش خون ساده می تواند به عنوان یک مراقبت پیشگیرانه سطح کلسترول تام، کلسترول بد یا ال دی ال، کلسترول خوب یا اچ دی ال و تری گلیسیرید را مشخص کند، اما نتایج مطالعات نشان داده که متوسل شدن به یک سری از مواد غذایی می تواند ضامن فشار خون پایین تر، قلب سالم تر و سطح کلسترول کمتر باشد.

بادام برشته شده با پوست: یک مشت بادام برشته شده ۹ گرم چربی اشباع نشده دارد که می تواند کلسترول بد را کاهش دهد و منجر به افزایش اچ دی ال یا کلسترول خوب شود. سعی کنید به جای خوردن تنقلات مصنوعی، مقداری بادام را میل کنید تا بتوانید روزانه ۱۰ درصد از کلسترول بد خونتان بکاهید. همچنین ویتامین ای موجود در مغز بادام و فلاونویید موجود در پوست آن می تواند از پیشرفت بیماری ها عروقی جلوگیری کند.

آووکادو: محققان مکزیکی اعلام کرده اند مردان و زنانی که روزانه به مدت یک هفته، یک آووکادو میخورند، ۱۷ درصد میزان کلسترول خونشان کاهش می یابد. مصرف آووکادو می تواند علاوه بر کاهش سطح ای دی ال و تری گلیسیرید، به افزایش سطح کلسترول خوب خون کمک کند. تمامی این فواید به خاطر وجود میزان زیاد چربی اشباع نشده در این میوه چرب است.

گوجه فرنگی تازه: طبق تحقیقات، خوردن ۷ وعده غذایی حاوی گوجه فرنگی در هفته می تواند تا ۳۰ درصد ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. این موضوع ممکن است به خاطر آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن موجود در گوجه و یا وجود منابع زیادی از ویتامین ث، پتاسیم و فیبر باشد. پخت گوجه برای مدت زمان ۳۰ دقیقه و یا بیشتر می تواند میزان لیکوپن را افزایش دهد.

ماهی تن: در بین ماهی های حاوی امگا ۳، ماهی آبهای آزاد بیشترین میزان را دارد. یک وعده از آن حاوی ۱.۸گرم از اسید ایکوزاپنتائنوئیک و اسید دکازا هگزانوئیک و از همه مهمتر امگا ۳ است و مصرف آن می تواند ریسک امراض قلبی و میزان کلسترول بد خون را کاهش دهد و از تصلب شریان ها جلوگیری کند.

غلات صبحانه: بتاگلوکان، فیبر حل شدنی موجود در جو، کلسترول های موجود در صفرا از بین می برد و در نتیجه شما شاهد کاهش میزان ال دی ال در خون خواهید بود. یک فنجان غلات صبحانه حاوی جو می تواند ۲ تا ۳ درصد میزان کلسترول بد را کاهش دهد.

منبع: www.rd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *