بعد از پرخوری ، این ۵ اشتباه را انجام ندهید!

پرخوری

اگر طی چند شب گذشته یا مهمانی رفته اید و حالا برای رفع پرخوری ناشی از آن، حاضرید روزهای آینده را با کم خوری سپری کنید، در اشتباه هستید.

به جای این که با این کار به بدن تان آسیب بیشتری بزنید، سعی کنید در روزهای آتی این ۵ اشتباه را مرتکب نشوید:

۱- خودتان را وزن نکنید: وزن شما در ساعت های مختلف در طول روز و شب متفاوت است. اگر شب گذشته غذای زیادی خورده اید و غذا هم اندکی شور بوده است، آب زیاد نخورید چون صبح روز بعد با اضافه وزن مواجه شوید. به جای اینکه به اضافه وزن فکر کنید، سعی کنید یک روز سالم را آغاز کنید.

۲- صبحانه را فراموش نکنید: پنخوردن صبحانه برای جبران پرخوری روزهای قبل سبب می شود تا شما ناهار و یا شام بیشتری نسبت به وضعیت عادی میل کنید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که صبحانه می خورند، نسبت به آنهایی که از آن اجتناب می کنند، به مراتب سالم تر و دارای وزن کمتری هستند. صبحانه سنگین نخورید؛ بهتر است تا اندکی میوه، یک نان تست و یا غلات مخصوص صبحانه را برای وعده خود انتخاب کنید.

۳- از ورزش بیش از حد اجتناب کنید: نیازی نیست برای از بین بردن وزن اضافه شده ناشی از پرخوری، به یکباره تمرینات ورزشی خود را سنگین کنید و بیش از حد به بدن خود فشار بیاورید تا تمام کالری وارد شده را بسوزانید. اگر به طور متوسط ۲۰ دقیقه ورزش می کنید، همان ۲۰ دقیقه را به ورزش اختصاص داده و سعی کنید با اندکی پیاده روی سریع، احساس سنگینی را از خود دور کنید. بدین ترتیب به به هضم غذایتان هم کمک کرده اید.

۴- از بی خوابی دوری کنید: محققان آمریکایی نشان داده اند افرادی که بیشتر به دنبال غذاهای فست فود و شیرینی هستند، خواب کمتری نسبت به سایر افراد دارند و در واقع افرادی که ۸ ساعت در طی روز استراحت می کنند،‌ رژیم سالم تری دارند. علت این موضوع را می توان به کمبود انرژی مغز در اثر استراحت دانست. در این شرایط مغز سعی می کند این کمبود را با خوردن بیشتر جبران کند.

۵- وعده های غذایی را حذف نکنید: غلط ترین کاری که می توانید بعد از یک روز پرخوری انجام دهید، این است که به خودتان قول بدهید که دیگر غذایی را نخورید. قول دادن برای نخوردن غذاهای سرخ کرده و شیرنی جات چند روز و یا چند هفته ای بیشتر دوام نخواهد آورد و بهترین راه برای کنترل رژیم غذایی تان، خوردن آنها به حد متعادل است. بهتر است که به سرعت تصمیم نگیرید و به رژیم عادی خود بازگردید، هر زمان که احساس گناه از زیاده روی در غذا خوردن کردید، سعی کنید معده خود را با میوه و سبزیجات تازه پر کنید.

منبع: www.rd.com

مطالب مرتبط:

علت‌های غیرعادی چاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *