۸ مشکل سلامتی که می تواند با تیروئید مرتبط باشد

تیروئید

مشکلات مختلف در غده تیروئید از قبیل کم کاری یا پرکاری یا مسائل ساختاری آن از جمله ایجاد ندول یا تومور می تواند مقصر طیف شگفت آوری از علائم در بدن باشد.

در اینجا ۸ مشکل سلامتی و ممکن است علائم آنها مرتبط با اختلالات تیروئید باشد را می توانید بهتر بشناسید:

۱- تغییرات عجیب و غریب وزن: از آنجا که این غده مسئول تنظیم متابولیسم بدن است، ترشح بیش از حد هورمون تیروئید منجر به افزایش سرعت متابولیسم شده و بنابراین فرد کم شدن غیر منتظره وزن را در نتیجه پرکاری این غده تجربه می کند. در مقابل، کم کاری آن ناشی از کمبود هورمون تیروئید افزایش وزن ناگهانی را به همراه دارد چون با کاهش متابولیسم بدن همراه است.

۲- احساس خستگی و خواب آلودگی: اگر شما با وجود دریافت ساعات کافی خواب، همچنان احساس خستگی می کنید، این ممکن است به علت کم کاری تیروئید باشد. در پرکاری تیروئید هم ممکن است فرد دچار بی خوابی شوید و همین باعث خسته ماندن شما در طول روز شود.

۳- احساس سرما یا تعریق بیش از حد: :احساس سرما یا یخ زدن با کم کاری این غده ارتباط دارد. با کند شدن سیستم داخلی بدن، سلول ها انرژی کمتری می سوزاند. انرژی کمتر باعث کاهش تولید گرما در بدن می شود. اما در پرکاری تیروئید، سلول های تولید انرژی پرکار می شود. به همین دلیل است که افراد مبتلا به پرکاری این غده احساس گرما یا تعریق بیش از حد می کنند.

۴- مشکلات چرخه قاعدگی: کم کاری تیروئید معمولا موجب سنگین تر شدن، دردناک تر شدن و بیشتر شدن عادت ماهیانه می شود و در پرکاری این غده معمولا عادت ماهیانه بسیار کوتاه، سبک و دیر به دیر خواهد شد. مشکلات تیروئیدی که تشخیص داده نشده و درمان نمی شوند ممکن است منجر به ناباروری نیز شوند.

۵- اختلال هضم: اختلالی که بر اثر کم کاری تیروئید به وجود می آید، روند هاضمه را نیز کند می کند. یبوست یکی از شایع ترین علایم کم کاری تیروئید است. پرکاری این غده نیز باعث اسهال یا دفع مکرر ضایعات بدن می شود.

۶- افسردگی: افسردگی یک بیماری شایع است که برای تشخیص آن، اغلب مشکلات تیروئید به فراموشی سپرده می شود. در مبتلایان به پرکاری تیروئید سرعت عملکرد بدن بالا می رود و همین روند فرد را عصبی و تحریک پذیر می کند. علاوه بر این، احساس افسردگی و حتی فراموشکاری می تواند نشانه ابتلا به کم کاری این غده نیز باشد.

۷- خشکی پوست: تغییر در ظاهر پوست احتمالا به علت کند شدن سوخت وساز بدن و کم کاری این غده است که میزان تعریق را نیز کاهش می دهد. پوست بدون رطوبت خشک و پوسته پوسته می شود. ناخن ها نیز شکننده می شود.

۸- ایجاد توده در گردن: یکی از شایع ترین علائم ابتلا به سرطان تیروئید وجود غده یا تورم در گردن است. نشانه های دیگر ابتلا به این سرطان شامل بلغ، درد در گلو یا گردن، یا صدای خشن است. در مواردی نیز این سرطان هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد.

منبع: www.rd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *