۸ باور غلط درباره سرطان را از ذهن تان دور کنید!

سرطان

همچنان با گذشت سال ها از پیدایش بیماری سرطان، هنوز ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد تا جایی که عقاید و باورهایی غلط جای حقایق و واقعیت را در مورد سرطان گرفته اند.

اطلاعات درست در مورد سرطان بسیار با ارزش است چون هرچه بیشتر در مورد آن بدانیم، بیشتر می توانیم این بیماری را از خود دور کنیم. باورهای غلطی که در زیر به آنها اشاره می کنیم، توسط پزشکان از سرتاسر جهان گزارش شده اند:

سرطان یک مبارزه است و شما ناچار به پیروزی هستید: بسیاری از مردم سرطان را به عنوان جنگی تصور می کنند که بیمار مصمم و متعهد است بر آن پیروز شود. چنین تصوری نسبت به سرطان مانع نگاه به اهداف واقعی تر برای بهبود کیفیت زندگی می شود. تعیین اهداف کوچک برای حفظ سلامت کلی می تواند پیشرفت بهبود سرطان را بیشتر کند و در واقع دستاوردهای کوچک و معنی دار سیر بهبود این بیماری را بهتر خواهند کرد.

هیچ چیز برای جلوگیری از سرطان وجود ندارد: تا ۵۰ درصد تمام سرطان ها از طریق انتخاب یک شیوه زندگی سالم مانند ورزش، رژیم غذایی، و اجتناب از سموم قابل پیشگیری هستند. توصیه متخصصان به ورزش حتی برای مدت زمان کوتاه است و این که از عادات غذا خوردن غلط مانند قند اضافی و غذاهای پردازش شده به شدت اجتناب شود.

شما محکوم به سرطان هستید، اگر ژن آن را داشته باشید: بسیاری از افراد یک جهش ژنتیکی مرتبط با افزایش خطر ابتلا به سرطان دارند ولی این به معنای آن نیست که لزوما به این بیماری مبتلا خواهند شد. برخی از ژن ها را می توان روشن و برخی از ژن ها را می توان خاموش کرد و آنهم با انجام اصول زندگی سالم مانند پیروی از رژیم غذایی متعادل و ورزش.

رژیم های غذایی می توانند منجر به درمان سرطان شوند: برخی تصور می کنند که مصرف غذاهای خاص می تواند درمان کننده سرطان باشد در حالی که هنوز هیچ شاهدی برای این ادعا وجود ندارد. با این حال استفاده از میوه ها در رنگ های مختلف، سبزیجات، غلات کامل، منابع پروتئینی سالم مانند ماهی و حبوبات منجر به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان های خاص خواهند شد.

شکر باعث ابتلا به سرطان می شود: قند نه باعث سرطان می شود و نه سیر آن را وخیم تر می کند. میزان متعادلی از شکر یا گلوکز در یک رژیم غذایی سالم، برای حفظ و حمایت از سیستم ایمنی بدن ضروری است.

عمل جراحی می تواند باعث گسترش سرطان شود: گسترش سرطان از طریق خون یا سیستم لنفاوی است و عمل جراحی پتانسیل گسترش سرطان را افزایش نمی دهد و حتی می تواند کاهنده این سیر باشد.

تلفن‌ های همراه موجب ابتلا به سرطان در مغز می شوند: حقیقت این است که تلفن ‌های همراه در بعضی موارد می ‌توانند به تشکیل تعدادی از تومورهای کمیاب در مغز کمک کنند اما این باور کلی که استفاده از تلفن همراه می‌ تواند به ابتلا به سرطان منجر شود صحت ندارد.

سرطان سینه مخصوص زنان است: بر اساس مطالعات جامعه سرطان آمریکا هر ساله ۲۰۰۰ مرد در آمریکا با نتیجه مثبت آزمایش سرطان سینه خود مواجه می شوند.

منبع: www.rd.com

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس رایانامه شما منتشر نخواهد شد .


*