عوارض آفت کش ها بر سلامت کودکان

  • از

آفت کش ها ترکیبات سنتزی یا طبیعی اند که برای کنترل و یا از بین بردن آفات مورد استفاده قرار می گیرند. آفت کش عبارت است از ترکیب یا مخلوطی از چند ترکیب شیمیایی که برای جلوگیری، از بین بردن، دور کردن و یا کاهش دادن جمعیت حشرات، جوندگان، قارچ ها، علف های هرز و یا هر نوع از گیاهان آبی، جانوران و نیز ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیسم هایی که آفت شناخته می شوند مصرف شود. آفت کش های بیولوژیک (Bio pesticides) شامل موجوداتی است که برای کنترل آفات به کار می روند .

همانطور که می دانید سموم شیمیایی از جمله آفت کش ها از دلایل اصلی بروز برخی بیماری ها در انسان به حساب می آیند. در این نوشتار سعی شده تا به برخی از عوارضی که بدلیل تاثیر آفت کش ها بر کودکان بوجود می آید پرداخته شود.

بیش فعالی (ADHD)

مطالعات پزشکی نشان می دهد که میان نوعی از آفت کش ها و بیش فعالی کودکان رابطه وجود دارد. همچنین بر اساس این مطالعات ، بیش فعالی در کودکان پسر بیشتر از دختران بروز می کند . این نوع آفت کش ها از رایج ترین حشره کش ها در بازار به حساب می آیند.

آسم

خصوصا برای کودکان، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها بسیار خطرناک است. محققان اعتقاد دارند میزان احتمال ابتلا به آسم در کودکان نوپا (در طول یک سال اول زندگی) و کودکان تا سن پنج سالگی که در معرض علف کش ها و یا آفت کش ها قرار می گیرند، به ترتیب ۴.۵ و ۲.۵ برابر بیشتر است . به طور کلی قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در طی سال های اول زندگی می تواند با علائم تنگی نفس آسم در کودکان همراه باشد.

اوتیسم

عوامل محیطی نقش بسیار مهمی را در ایجاد بیماری اوتیسم ایفا می کنند و حتی هنوز هم بخش های ناشناخته ای از رابطه ی این دو باهم وجود دارد که کشف نشده اند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه ی نزدیکی میان چند نوع آفت کش و بروز بیماری اوتیسم وجود دارد.

همچنین رابطه ی نزدیکی بین قرار گرفتن در معرض آفت کش های سنگین و آلودگی هوا در دوران بارداری و بیماری اوتیسم (ASD) وجود دارد. همچنین مواجهه مادر در دوران بارداری با آفت کش ها در بروز اختلالات عصبی در کودکان موثر است .

نقص هنگام تولد

مادرانی که در معرض آفت کش ها قرار می گیرند ، خطر نقص هنگام تولد در کودکان آنها افزایش می یابد. با وجود اینکه رابطه میان ابتلا به بیماری های عروق قلبی و حشره کش ها در مادرانی که بر اساس شغلشان با آفت کش ها در ارتباطند به اثبات نرسیده ، اما احتمال می رود که با برخی زیرشاخه های این نوع بیماری در ارتباط باشند؛ به عنوان مثال رابطه ی استفاده از حشره کش ها با نقص دیواره ی بین دهلیزی قلب و یا تاثیرات این سموم در ابتلا به سندرم قلب چپ هیپوپلازی و تنگی دریچه ریوی و همچنین افزایش ابتلا به تترالوژی فالوت.

سرطان مغز

قرار گرفتن والدین در معرض آفت کش ها می تواند سبب افزایش تولد نوزادانی با سرطان مغز شود. به عنوان مثال در یک تحقیق که در طول یک سال قبل از بارداری بر اساس استفاده از آفت کش ها در خانه انجام گرفت معلوم شد که بین قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در قبل و حین حاملگی با افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی در کودکان ارتباط وجود دارد.

حتی در یک تحقیق اینطور بیان شد که در کودکانی که پدرانی با شغل های مرتبط با آفت کش ها دارند (قبل و بعد از تولد) نیز احتمال ابتلا به سرطان مغز وجود دارد.

ناتوانی رشد شناختی

محققان معتقدند قرار گرفتن در معرض آفت کش های خاصی در کاهش رشد شناختی کودکان موثر است. تحقیقی در یکی از کشورهای اروپایی با اندازه گیری میزان غلظت دو نوع از آفت کش ها بر روی مادران و کودکان ۶ تا ۱۹ هفته و کودکان شش ساله نشان داد که غلظت آفت کش خاصی در کودکان سبب کاهش قدرت درک کلامی و حافظه ی آنان می گردد.

چاقی کودکان

افزایش چاقی کودکان امری بسیار نگران کننده است. مطالعات نشان می دهد که میزان چاقی در کودکان و نوجوانان در چند دهه اخیر یک سیر صعودی را طی کرده است. اما آیا می توان آفت کش ها را نیز در این مشکل دخیل دانست؟

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که قرار گرفتن در معرض آفت کش ها سبب اختلال در عملکرد غدد درون ریز در طول دوره ی رشد کودکان می گردد که این امر منجر به چاقی می شود.

تحقیقات جدید نیز احتمال تاثیر مخرب آفت کش ها بر روی کارکرد غدد درون ریز را دور از ذهن نمی داند.

تاخیر در بلوغ دختران

محققان در حال مطالعه اثر آلاینده های آلی پایدار بر تاخیر بلوغ در دختران نوجوان هستند. برای این کار اثر آلاینده های مختلفی اندازه گیری و بررسی شد. نتایج، تاخیر ۶ تا ۱۱ ماهه در شروع سن بلوغ دخترانی که تحت تاثیر غلظت بالایی از آفت کش ها بودند را نشان داد.

کم کاری تیروئید

تحقیقات فراوانی برای تشخیص ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و افزایش کم کاری تیروئید انجام گرفته است که وابستگی آنها را نشان می دهد. یک تحقیق که اثرات ۵۰ نوع آفت کش را بر روی کم کاری تیروئید بررسی کرد ، نشان داد که این مشکل در مردانی که با این آفت کش ها در ارتباط بودند و همچنین همسرانشان به میزان قابل توجهی بالا بود.

سرطان خون

یک تحلیل جامع که با بررسی ۴۰ مطالعه تحقیقاتی معتبر انجام گرفت نشان می دهد که خطر ابتلا به لوسمی و لنفوم (انواع سرطان خون) به طور قابل توجهی در کودکانی که مادران شان (خود و یا نزدیکانشان) در طول دوره ی بارداری در معرض آفت کش ها قرار گرفته اند وجود دارد. مطالعه ی دیگری که در کشور چین صورت گرفته نیز نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض حشره کش های خانگی می تواند سبب ابتلای کودکان به سرطان حاد خونی گردد.

منبع: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *